суббота, 21 ноября 2015 г.

       Вітаємо!    

 Гриценко Єлизавету, ученицю 8 -В класу
 з першим місцем на міській олімпіаді з географії
Тема: «Географічне положення Південної Америки. Дослідження та освоєння материка».
Мета: сформувати уявлення учнів про особливості географічного положення материка, визначити координати крайніх точок; ознайомити з історією дослідження та освоєння Південної Америки; розвивати образне і логічне мислення, зв’язне мовлення, увагу; удосконалювати практичні навички працювати з картою та іншими джерелами інформації; виховувати самостійність та відповідальність.
Обладнання: підручники, зошити для практичних робіт, атласи, презентація, настінна карта, ілюстрацій ний матеріал.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
                                  Хід уроку.
I      Організаційний момент.
II    Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
Географічне лото. (учні знаходять відповідь на запитання)
Агульяс
Суецький канал
Кіліманджаро
Сахара
Ніл
Танганьїка
Тріполі
Сомалі
Драконові
Чад
Пігмеї
Гілея
1.     Рукотворна споруда, яка була побудована у 1869 році і об’єднала  Середземне і Червоне моря. (Суецький канал)
2.     Найтепліше місто на території Землі. Тут було зафіксовано температуру 58°С. (Тріполі)
3.     Крайня південна точка материка.(мис Агульяс)
4.     Форма рельєфу, яка розташована на території Східно-Африканського плоскогір’я. Має висоту 5895 м. Найвища точка материка. (Кіліманджаро).
5.     Територія, що займає більшу частину північної півкулі материка. Площа 7 млн.км. Дуже суха, вдень спекотна, а вночі холодна місцевість. (Сахара).
6.     Розташований на північному сході материка. Територія, що омивається водами Аденської затоки та Індійським  океаном. Нагадує ріг носорога (Сомалі)
7.     Природний об’єкт, який утворився в розломі земної кори. Має витягнуту форму. Глибину 1320 м. (друге місце в світі за глибиною) (Танганьїка).
8.     Давня форма рельєфу. Розміщена на південному сході материка. Нагадує сходи до центру материка, до Індійського океану круті схили. (Драконові гори).
9.     Природна зона, яка розташована а екваторіальних широтах в басейні річки Конго, має вологий і жаркий клімат, грунти багаті сполуками заліза, рослинність нараховує багато ярусів. В перекладі з грецької мови означає «ліс». (Гілея).
10.                        Найдовший у світі природний об’єкт. Бере початок на території Східно-Африканського плоскогір’я, протікає через озеро Вікторію. Впадаючи в Середземне море утворює величезну дельту. На протязі тисячоліть являється загадкою для жителів Африки. (Ніл)
11.                        Розташоване в північній Африці. Змінює свої розміри протягом року. З нього не бере початок жодна річка.(Чад)
12.                        Живуть  в екваторіальних лісах. Зріст 120-140 см-це найменші показники в світі. Кочівники. Мужні і сміливі. (пігмеї)

III      Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.
Ми починаємо вивчати ще один материк Південної півкулі  - Південну Америку. Природа цього материка унікальна: найвищі на Землі вулкан і водоспад, найповноводніша річка, найсухіша пустеля, найменший птах, найкровожерливіша риба, найбільша низовина. Тільки тут водяться прісноводний дельфін і американський безгорбий верблюд, велетенський водяний удав, найбільший хижий птах у світі.
Материк, що подарував світові кукурудзу, картоплю, томати, ананаси, какао, гарбузи, квасолю, хінне дерево(ліки від малярії).
Спробуємо розширити свої знання про цей загадковий материк.
(Учитель оголошує тему й основні етапи роботи на уроці, разом з учнями визначають мету і завдання уроку відповідно до його теми).
IV    Вивчення нового матеріалу.
Географічне положення Південної Америки.
Завдання. Згадайте план характеристики географічного положення материка. (учні з допомогою вчителя характеризують географічне положення Південної Америки)
План характеристики
                 характеристика
1.Площа материка
17,8млн км; з островами-18,3 млн км
2.Розташування
А) щодо екватора

Перетинається на півночі. Північна, південна півкулі
Б)нульового меридіану
Не перетинається, повністю в західній півкулі
В) тропіків
південний
Г) полярних кіл
ні
3. Якими океанами омивається
Атлантичним, Тихим
4. Найбільші моря

Карибське
5.Найближчі материки та які природні межі відокремлюють
Північна Америка-Панамський канал
Антарктида-Пр Дрейка(відкрита у 1578 р. піратом Дрейком, ширина 900-950м)

6.Протока
Магелланова
7.Розчленованість берегової лінії
Дуже розчленована берегова лінія лише на півдні материка
8. Півострови
немає
9.Затоки
Ла-Плата(ісп «срібна річка»)
9 . Острови
Галапагос(від назви найбільшої черепахи, що була тут виявлена);
Фолклендські(Мальвінські);
Вогняна Земля (назвав Магеллан. Туземці острова не вміли видобувати вогонь, тому весь час підтримували вогнища, які й бачив Магеллан);
Антильські острови;
Тринідад
10.Океанічні течії


Теплі: Гвіанська, Північна Пасатна, Бразильська
Холодні: Перуанська, Фолклендська, течія Західних Вітрів
11. Протяжність материка
З півночі на південь: 7000 км
З заходу на схід :     5000 км
12. Крайні точки
Пн.:  мис Галлінас
Пд.:  мис Фроуерд
Сх.: мис Кабу-Бранку
Зх.: мис Паріньяс
Завдання. Визначити географічні координати крайніх точок. Результати оформити у вигляді таблиці.
Крайні точки
Географічна широта
Географічна довгота
Пн: Галлінас
12° пн.ш.
71° зх. д.
Пд: Фроуерд
53° пд.ш.
71° зх.д.
Сх:Кабу-Бранку
7° пд.ш.
34° зх.д.
Зх: Паріньяс
4° пд.ш.
81° зх.д.

Історія відкриття та дослідження Південної Америки (презентація)
Розповідь учнів.
Христофор Колумб Здійснив Чотири подорожі, які фінансувалися іспанською королевою Ізабеллою. Першу мандрівку, яка розпочалася у серпні 1492 року , здійснив на трьох коравелах –«Санта Марія», Нінья», «Пінта». 12 жовтня 1492 року дослідник досяг берегів острова, який отримав назву Сан-Сальвадор(«Святий спаситель), території в Карибському морі (Великі і Малі Антильські острови) . Береги Південної Америки досягла третя експедиція у1498 році.Колумб вважав, що земля має форму кулі, тому, якщо пливти на захід, можна досягти берегів Індії, розташованої на сході.
Амеріго Веспуччі. Народився у Флоренції, у сімї нотаріуса. Працював у відомому на всю Європу банку. У 1500 році відвідав Багамські, Канарські, Азорські острови. У 1501-1502роках дослідив східний берег Південної Америки, довів, що ця земля – материк і описав його природу.
У 1507 році картограф Вальдземюллер назвав материк Америкою
А. Гумбольдт. Досліджував внутрішні території материка.Вперше описав окремі області материка; висотну поясність Анд; створив першу геологічну карту материка; відкрив багато невідомих раніше видів рослин і тварин, зібрав гербарій із 12 тис. рослин.
Ч. Дарвін. Пройшов на кораблі «Бігль» вздовж узбережжя Південної Америки, зібрав велику колекцію рослин і тварин, обґрунтував зміни рослинного і тваринного світу з півночі на південь.

V      Закріплення нових знань і умінь учнів.
Практична робота 5 «Позначення на контурній карті географічних об’єктів материка»
Робота виконується в зошиті для практичних робіт (стор15 завд 2; 3 (1))
Завдання: Прочитайте опис географічного положення Південної Америки, складений учнем. Знайдіть і виправте помилки.
Материк Південна Америка розташований у Північній (Південній) півкулі відносно екватора та в західній – відносно нульового меридіану. Він( не) перетинається Південним полярним колом. Південну Америку омивають Тихий та Індійський океани(Атлантичний), Карибське і Саргасове моря. Берегова лінія слабо порізана. Найближча частина світу-Антарктида. Від неї Америку відокремлює протока Дрейка. Крайні точки материка: північна-мис Галлінас; південна- мис Кабу-Бранку;(Фроуерд) східна- мис Фроуерд;(Кабу-Бранку) західна- мис Паріньяс.
Завдання: Позначити на контурній карті сторінка 16 такі географічні об’єкти материка:
Миси: Галлінас, Фроуерд, Кабу-Бранку, Паріньяс;
Море: Карибське;
Затока: Ла – Плата;
Протоки: Магелланова, Дрейка;
Острови: Вогняна Земля, Фолклендські.
VI       Підсумки уроку.
Учні разом з учителем підбивають підсумки уроку, відповідаючи на запитання:
1.     Що нового дізналися на уроці?
2.     Що було найцікавішим ?°.
VII     Домашнє завдання

Опрацювати текст підручника.