вторник, 20 января 2015 г.

Презентація досвіду

Батьківські збори

Батьківські збори відбудуться 22.01 о 17.30 в актовій залі колегіуму!

Урок біології для 6 класу

      Тема: «Фотосинтез як характерна особливість рослин».
Мета уроку: сформувати в учнів поняття про фотосинтез, ознайомити з історією відкриття процесу фотосинтезу, його фазами та чинниками, які на нього впливають;
розвивати вміння знаходити причинно-наслідкові зв’язки і використовувати отримані знання ;
виховувати розуміння єдності всього живого і бережливе ставлення до природи.
Обладнання: підручник, зошити, схеми, плакати, рослини та препарати, що дозволяють демонструвати фотосинтез.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

                                          Хід уроку
  I   Організаційний момент.
Перевірка присутності учнів, їх підготовки до уроку, організація уваги учнів, психологічний настрій на роботу.
  II Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів.
Прийом «Мікрофон»
1.     Які характерні ознаки притаманні для всіх живих організмів?
2.     Які царства живої природи вам відомі?
3.     Які особливості одноклітинних рослин?
4.     Які особливості будови притаманні рослинам?
5.     Як відбувається процес живлення у рослин?
6.     Як дихають рослини?

III Вивчення нового матеріалу.
Проблемне запитання.
 Чому фотосинтез є основою життя на Землі?
Розповідь учителя з елементами бесіди.
1.     Фотосинтез- основна функція рослин.
Рослини – єдині організми з усіх царств живої природи, які здатні засвоювати та перетворювати енергію сонячного світла, запасаючи її у вигляді органічних речовин. Так вони забезпечують себе і представників інших царств живої природи енергією та будівельним матеріалом для росту і розвитку організму.
Фотосинтез-унікальний природний процес, завдяки якому рослини перетворюють неорганічні речовини навколишнього середовища (вуглекислий газ, воду) в органічні, використовуючи при цьому енергію Сонця. При цьому в навколишнє середовище виділяється кисень.
                    СО₂ † Н₂О†світло→О₂†крохмал†хімічна енергія.
Фотосинтез відкрив англійський учений Джозеф Прістлі в 1771 році, виявивши, що рослини виділяють кисень.
Великий внесок у дослідження процесу фотосинтезу належить російському вченому К.А. Тимірязєву. Саме він установив, що сонячна енергія перетворюється на хімічну енергію органічних речовин в хлоропластах.

2.     Як відбувається фотосинтез?
Фотосинтез відбувається на світлі. У рослин спеціальним органом фотосинтезу є лист, де розміщені спеціалізовані структури клітини хлоропласти (вони містять зеленого кольору пігменти хлорофілу необхідні для поглинання і перетворення енергії світла на енергію хімічних зв’язків). Органічні речовини, що утворюються в клітинах листка, надходять в інші органи – корінь, стебло, квітки, де використовуються на процеси життєдіяльності (ріст, розвиток…) Частина органічних речовин відкладається про запас. Кисень, який виділяється в процесі фотосинтезу, використовується для дихання живих організмів. Саме завдяки фотосинтезу відбувається постійне поповнення кисню в атмосфері.

Метод «Мозковий штурм»
Запитання. Від чого залежить інтенсивність фотосинтезу?
  Завдання. Заповнити таблицю

Внутрішні чинники
Зовнішні чинники
Структура листка
Кількість і якість світла
Хімічні варіанти хлорофілу
температура
Швидкість накопичення продуктів фотосинтезу у хлоропластах
Концентрація вуглекислого газу
Вплив ферментів
Наявність води
Наявність необхідних неорганічних речовин

Як довести, що в листку відбувається фотосинтез.

За допомогою експерименту можливо довести, що в листку на світлі накопичується крохмаль. Для цього герань ставимо на добу в темне місце. Потім частину листка закриваємо цупким папером і всю рослину виставляємо на декілька годин на світло. Потім папір знімають, листок зрізають і опускають в киплячий спирт. При цьому листок знебарвлюється, а спирт стає зеленим (в ньому розчиняється хлорофіл). Знебарвлений листок промивають водою і поливають слабким розчином йоду. Зазвичай йод використовують для визначення наявності крохмалю ( дає синій колір). Забарвлюється тільки та частина листка, яка була освітлена. Отже, результати досліду показали, що на світлі у листку утворюється крохмаль.
 Як довести, що під час фотосинтезу виділяється кисень. (демонстрація досліду)
Виділення кисню під час фотосинтезу можна довести за допомогою досліду. Для цього зрізають декілька гілок елодеї, поміщають їх у склянку з водою під лійку. На трубку лійки надягають заповнену водою пробірку. Виставляють на яскраве світло. Починають виділятися бульбашки газу, який через трубку лійки піднімається в пробірку, витісняючи з неї воду. Знявши пробірку, підносимо тліючий сірник, він яскраво спалахне. Кисень підтримує горіння. Отже, в пробірці зібрався кисень.
IV.   Узагальнення, систематизація та контроль знань і вмінь учнів.
 Запитання до учнів.
1.     Перелічить основні функції рослин.
2.     Дайте визначення процесу фотосинтезу. Які речовини утворюються внаслідок фотосинтезу?
3.     Як довести, що в листку на світлі утворюється крохмаль?
4.     Поясніть, чому фотосинтез є основою життя на Землі?
V. Підсумок урока.
VI. Домашнє завдання.
Опрацювати відповідний матеріал в підручнику.

                                                                   

Урок географії для 7 класу

                                                                          Борисова Т.М.
                                                                Вчитель географії НВК «Кіровоградський колегіум 
                                                                   загальноосвітній навчальний заклад  I -III  ступенів                                          
                                                                   дошкільний навчальний заклад-центр естетичного
                                                                   виховання» Кіровоградської міської ради
                                                                  Кіровоградської області.
                                                7 клас
       Навчальний предмет. Географія

Тема. Загальні риси клімату Південної Америки. Кліматичні пояси і типи клімату.
Мета уроку: сформувати в учнів знання про особливості клімату Південної Америки, з’ясувати залежність клімату від географічної широти, рельєфу, показати вплив океанічних течій і пануючих вітрів, удосконалювати практичні навички працювати з кліматичними картами, розвивати вміння аналізувати, порівнювати кліматичні пояси та типи клімату, виховувати повагу до думки інших учнів, самостійність у прийнятті рішень.
Обладнання: фізична карта Південної Америки, кліматична карта Південної Америки, географічний атлас для 7 класу, підручник.
                                          Використана література
1.      Пестушко В.Ю. Загальна географія: Підручник для 7 класу загальноосвіт. навч. закл. В.Ю.Пестушко, Г.Ш.Уварова.-К.:Генеза,2007

2.      Бойко В.М. Загальна географія: Підручник для 7 кл. загальноосв. навч .закл.  В.М.Бойко, С.В.Міхелі.-К.: Зодіак-ЕКО,2007.

3.      Кобернік С.Г. Географія материків і океанів: Підручник
для 7 класу      загальноосвітн . навч. закл. С.Г. Кобернік, Р.Р. Коваленко, -К.:Навч.книга,2007.






                                               Хід уроку

Діяльність учителя
  (викладання)
Діяльність учня
    (учіння)
Організація та управління навчально-пізнавальною діяльністю учнів
I.Організаційний момент
Привітання.
Позитивне налаштування учнів на співпрацю.
Перевірка готовності обладнання до уроку.


Самоперевірка готовності до уроку.

Відповіді на запитання учнів.
II.Актуалізація необхідних знань для вивчення нової теми.

Прийом «Аукціон»










Називають відомі географічні об’єкти материка, показують їх по карті та одним реченням дають їх характеристику




Контроль за визначенням правильного твердження
III. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
Стеляться тумани, падають дощі.
Вітер сильний, то помірний шепче в далині.
Зупинися, помилуйся-це твоя Земля.
У природи вся погода-чудо і краса.   (Г.Вовк)


Розповідь учителя.
Африка-найжаркіший материк, Австралія-найсухіший, Антарктида-найхолодніший. У чому полягає особливість клімату Південної Америки? Щоб відповісти на ці запитання, необхідно пригадати кліматотвірні чинники та як вони впливають на формування клімату Південної Америки. У цій роботі нам допоможуть тематичні карти, підручник.




Слухання розповіді вчителя.



Вмотивування учнів до активного вивчення теми уроку
IV. Повідомлення теми, мети уроку та ознайомлення з планом його проведення.
- Озвучення теми уроку.
- Інформація про мету співпраці.
- Ознайомлення з планом уроку та питаннями, що будуть розглядатися.
(додаток 1)




Запис теми уроку в зошит, визначення мети діяльності на уроці та озвучення її.



Висвітлювання на дошці питань, що будуть розглянуті в ході уроку.





V.  Вивчення нового матеріалу.
Бесіда за запитаннями і завданнями:
1 Які особливості фізико-географічного положення Південної Америки впливають на формування клімату?

2 Які чинники впливають на формування клімату?


Прийом «Творча лабораторія»
1 Розподіл сонячної радіації по території Південної Америки.
А) Які частини материка отримують найбільшу кількість сонячної радіації? З чим це пов’язано?
Б) Чому на рівнинній частині материка не спостерігаються великі температурні контрасти?
В) Чи відрізняється температура повітря на заході материка? Чому?

2   Південна Америка - найвологіший материк Землі.
А) Вплив постійних вітрів (пасати, західні)
Б) Яку роль відіграють Анди в розподілі атмосферних опадів?
В) вплив теплих і холодних течій (утворення пустелі Атакама).

 - Уявіть, як змінився клімат материка, якби Анди знаходилися на сході материка?

Прийом «Географічний практикум»
1. Кліматичні пояси та області Південної Америки;
2.  Які з них основні, які перехідні?
3 . Коротка характеристика особливостей клімату.









Користуючись фізичною картою, учні дають відповідь на запитання.

Учні називають і записують в зошит.




Користуючись кліматичною картою дають усну відповідь на запитання, доповнюючи один одного.










Аналізують карти та знаходять відповідь на запитання.





Викладають свої думки




Користуючись картами « кліматичні пояси та області» , «Клімат Південної Америки», підручник, діаграми, учні аналізують і заповнюють таблицю.
(Додаток 2 )




Вмотивування учнів до активності.








Стимулювання учнів до активної роботи з картою.











Аналіз та доповнення відповідей.











Стимулювання учнів до активної роботи . Обговорення результатів.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
 Гра «Вірю – не вірю»
(додаток  3  )



Уважно слухають висловлювання та сигналізують правильні відповіді.


Стимулювання учнів до активного спілкування. Контроль правильності суджень учнів та їх корекція.
VII. Підсумок уроку.
Бесіда:
- Що нового дізналися на уроці?
- Аналіз найбільш вдалих моментів уроку.


Говорять про особисті враження від роботи.


Аналіз навчальної діяльності.
Виставлення оцінок учням, які активно працювали під час уроку
VIII. Домашнє завдання.
1 опрацювати текст підручника, дати відповіді на запитання.

Запис домашнього завдання у щоденник

Консультування школярів.




                                                     Додаток 1
1.      Які особливості фізико географічного положення Південної Америки впливають на формування клімату материка?
2.      Які чинники впливають на формування клімату?
3.      Розподіл сонячної радіації по території Південної Америки?
4.      Чому Південна Америка найвологіший материк на Землі?
5.      Кліматичні пояси та області материка.




                          Додаток 2.
Кліматичний пояс
Повітряна маса
Температура повітря
Кількість опадів
Розподіл опадів
Кліматична область
екваторіальний
ЕПМ
+24
Понад 3000
Протягом року
    -
Субекваторіальний
Літо -ЕПМ
зима-ТПМ
+24
До 3000
Літо-вологе,

Тропічний
ТПМ
20-25
300
1000
Рівномірно протягом року
континентальна;
морська
субтропічний
Літо-ТПМ
Зима-ППМ
+16
100-2000
Літо-сухе;
Сухо;
Протягом року
середземном.
континентальна;
морська

помірний
ППМ
0+16
100 3000
Протягом року
морська;
континентальна.


                                       Додаток 3
1.      Чи вірите ви, що Південна Америка найбільший материк світу?
2.      Чи вірите ви, що Південну Америку перетинає екватор і північний тропік?
3.      Чи вірите ви, що материк омиває два океани?
4.      Чи вірите ви, що велика частина Південної Америки розташована в Південній півкулі?
5.      Чи вірите ви, що гори Анди розташовані на заході материка?
6.      Чи вірите ви, що найбільша кількість опадів на материку пов’язана з дією мусонів?
7.      Чи вірите ви, що  в районі південного тропіка знаходиться пустеля?
8.      Чи вірите ви, що Південна Америка найвологіший материк планети?